DEKORACJE ŚWIĄTECZNE

niedziela, 14 grudnia 2008


Stół wigilijny

Dekoracje stołuStół wigilijny stanowi bardzo istotny element w czasie Świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie w Wigilię, kiedy cała rodzina zasiada do niego i spędza przy nim większość wieczoru. Wokół niego odgrywa się większość czynności związanych z wieczerzą. Przystrojony jest on śnieżnobiały obrusem, najczęściej w pobliżu choinki. Pod stołem lub pod obrusem w tradycyjnym domu znaleźć można zielone gałązki igliwia, sianko i czerwone wstążeczki. Czasami umieszcza się pod nim kilka banknotów, które mają zapewnić rodzinie dostatek na nadchodzący rok. Na samym już stole znajduje się pełna zastawa stołowa z dodatkowym kompletem dla zbłądzonego, nieznanego gościa. Zazwyczaj mieści się tam dwanaście potraw na cześć owych dwunastu apostołów. Do wieczerzy wigilijnej powinna zasiąść parzysta liczba uczestników, gdyż nieparzysta oznaczała zawsze jakieś nieszczęście dla jednego z nich. Stół wigilijny w czasie Bożego Narodzenia jest praktycznie jednym z najważniejszych miejsc. Przy nim jednoczy się rodzina, spędza wspólnie czas, śmieje się i śpiewa. W jego pobliżu uczestnicy dzielą się opłatkiem i składają sobie z głębi serca najlepsze życzenia.


Dekoracje stołu

Stół świąteczny jest jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Jako jego pierwszą dekoracje uznać można obrus, który tradycyjnie jest biały, ale może być także zielony lub czerwony. Ostatnio sprzedawane są ze świątecznymi motywami. Ponadto ważne są kolorowe świeczki, najczęściej ustawione w samym centrum stołu w rzeźbionych lub ozdobnych świecznikach. Przy zastawie stołowej, najczęściej śnieżnobiałej ułożone elegancko lub figlarnie są prześliczne serwetki. Przy każdym talerzu odnaleźć można opłatek. Zdarza się również, że pomiędzy potrawami ustawione będą figurki o tematyce bożonarodzeniowej. W bardziej tradycyjnych rodzinach można znaleźć stół udekorowany siankiem czy zielonymi gałązkami. Od czasu do czasu pojawiają się również niby to niedbale porozrzucane po stole suszki z owoców jarzębiny lub szyszek.

W tym roku bardzo popularne są dekoracje utrzymane w tonie srebrnym, złoty oraz niebieskim.

Dekoracje jedzenia

Dekoracje dań wigilijnych mogą być tworzone szczególnie ze względu na osobisty gust domowników. Wszystkie dania mogą być przystrojone licznymi ziołami, zielonymi gałązkami igliwia, kolorowymi figurkami o tematyce świątecznej czy świeczkami. Ponadto na każdym talerzu, pod potrawą może znajdować się barwna bożonarodzeniowa serwetka, a na stole, pomiędzy potrawami świecą się świeczki. W niektórych domach oprócz sianka pod obrusem czy stołem, mieści się ono pomiędzy talerzami. W pojedynczych krajach, szczególnie w Hiszpanii, zimne dania umieszczane są na opłatku. Czasami zdarza się to również i w polskich domach. Dekoracją jedzenia może być również przygotowywanie potraw w kształcie elementów typowo świątecznych, jak na przykład w formie choinki, bombek, gwiazdy betlejemskiej, zarysów stajenki i wielu innych.


Świąteczne nastroje

Raz do roku chcemy, aby nasz dom był odświętny i przypominał nam o wyjątkowym czasie. Dekorujemy wtedy wnetrza. Sklepy z wyposażeniem wnętrz kuszą bogactwem świątecznych dekoracji, prześcigając się pomysłach na nowe ozdoby. Co wybierać, na jakie kolory się zdecydować, by cieszyć się wspaniałym efektem i stworzyć magiczny nastrój?

Świąteczne dekorację można kupić lub wykonać samodzielnie. Nie muszą być wyszukane i drogie, by dom nabrał magicznej atmosfery. Czasami wystarczą ładne świece przybrane małymi stroikami, ozdobiony bukiet z jemioły, gałązki świerkowe włożone do eleganckiego wazonu, czy wzorzysty bieżnik, świąteczne zawieszki w kształcie serduszek, gwiazdek, choinek.Proste dekoracje w wiejskim stylu oraz bajkowe motywy ucieszą wszystkich domowników niezależnie od wieku.
Najczęściej wykonane są ze słomy, papieru, drewna bądź materiału. Stroiki możemy zawiesić na drzwiach, czy na wyeksponowanym fragmencie ściany w salonie, bombki i świecidełka zwieszające się malowniczo mogą być oryginalną ozdobą np. żyrandola.


fot. Villeroy & Boch

fot. Sirius

Jeśli podoba się nam styl bardziej nowoczesny, wybierzmy modne i szykowne dekoracje w stylu glamour. Wykonane są z weluru, aksamitu, metalicznych dodatków, szkła, piórek, kryształków.
Nie zapominajmy o nastrojowym świetle. Łańcuchy z lampkami zawieszone nad wejściem, w przedpokoju, sypialni, czy salonie stworzą nastrojową aurę. Naturalny i nastrojowy efekt uzyskamy dzięki światłu świec, które również można wykonać samemu na tę okoliczność lub ozdobić gotowe.

 

Adwentowy wieniec

Cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem dekorujemy nasze mieszkania adwentowym wieńcem, który zawiesza się na wstążkach pod sufitem albo ustawia na widocznym miejscu.

Pomysłodawcą wieńca adwentowego jest ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w XIX wieku prowadził w Hamburgu przytułek dla sierot. Pewnego roku wpadł na pomysł, aby wieńcem ozdobić świetlicę dla dzieci i w pierwszą niedzielę adwentu powiesił pod sufitem duże drewniane koło i zapalił na nim pierwszą świecę. Następne świece zapalano przez 24 dni, aż do Wigilii. Z czasem liczbę świec zmniejszono do 4 (każda symbolizowała jedną niedzielę adwentu), a drewniane koło zaczęto dekorować gałęziami jodły.
Do Polski zwyczaj ten zawitał po pierwszej wojnie światowej.

Współczesne wieńce adwentowe nie są już tak duże, jak pierwowzór. Zazwyczaj mają średnicę 20–40 cm. Podstawę wieńca stanowi konstrukcja przygotowana z pędów na przykład leszczyny (muszą to być pędy giętkie) lub drucianej siatki. W podstawę wplata się gałęzie drzew lub krzewów iglastych (świerka, sosny, jodły, żywotnika, cisa, jałowca). Podstawę wieńca można wykonać także z innych materiałów, na przykład z mchu, słomy, porostów, siana albo użyć gotowych podkładów (na przykład z gąbki florystycznej).

Na wieńcu są mocuje się cztery świece, które zapala się w kolejne niedziele Adwentu (w pierwszym tygodniu jedną, w drugim – dwie, w trzecim – trzy, a w czwartym – wszystkie cztery). Płomień świec oznacza oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Świece najczęściej umieszcza się w równych odstępach od siebie. Mogą mieć one różne barwy, kształty, mogą być nawet pachnące.
Obok świec wieniec przystraja się w różny sposób, wykorzystując do tego między innymi bombki, owoce (na przykład jabłka, orzechy, zarówno świeże, jak i sztuczne), szyszki, kokardy, figurki aniołków lub zwierząt, piórka, pierniki, gwiazdki.

Wieniec adwentowy umieszcza się w mieszkaniu pod sufitem zawieszając na wstążkach albo – częściej – ustawia na widocznym miejscu, na przykład na stole.

Możemy kupić w sklepach i kwiaciarniach gotowy wieniec adwentowy, ale ileż radości przysporzy nam wykonanie go samodzielnie. Możemy do jego wykonania użyć ulubionych elementów, możemy zrobić go w ulubionej kolorystyce.


W blasku choinki

Światełka na gałązkach świerku wyglądają pięknie, oświetlają ozdoby, błyszczą między igiełkami... Zapalenie lampek na choince to początek świąt. Świąteczny wystrój
Święta to dla wielu z nas najbardziej wyczekiwa- ny okres w roku. Spotkania z dawno niewidzia- nymi krewnymi, ubieranie choinki, nakrywanie stołu, zdobienie pokoi. Warto zadbać, by nasz dom zyskał świąteczny blask i posmak.

Kolekcja Christmas to dodatki, które do każdego wnęt- rza wprowadzą bożonarodzeniowy klimat. Świąteczne ozdoby są jedyne w swoim rodzaju. Łączą motywy kwia- towe i elementy bożonarodzeniowego kultu - Mikołaja, renifery i prezenty. Zwyczajowo przeważają w nich "mi- kołajowe" czerwienie, "choinkowe" zielenie i "śnieżna" biel.

Rodzina przy stole
Stół staje się w trakcie świąt punktem centralnym domu. To przy nim cała rodzina zasiada do uroczystej kolacji i spędza długie godziny na rozmowach i śpiewaniu kolęd. Powinien być zatem odpowiednio przystrojony, aby swoim wyglądem umilać przybyłym posiłek. Połóżmy więc na stół świąteczny biały obrus w gwiazdy betlejemskie, rozłóżmy mikołajowe podkładki i serwetki, dodajmy koszyczek na chleb w dzwoneczki i cieszmy się świątecznym klimatem otaczającym nas ze wszystkich stron. Dołóżmy do tego zastawę i pyszne wigilijne dania, a posiłek stanie się niezapomnianą ucztą dla zmysłów.

W świecie dodatków
Stół to jednak tylko jeden z elementów świątecznego wystroju. Aby aranżacja była kompletna, należy zaopatrzyć się jeszcze w kilka przydatnych dodatków, takich jak między innymi wyjątkowe bożonarodzeniowe skarpety i worki na prezenty. Tak przygotowane upominki, powieszone nad kominkiem lub ułożone pod choinką, nie tylko sprawią radość obdarowanym, ale też będą cieszyły oko wszystkich domowników i gości, tworząc jedyną w swoim rodzaju ozdobę domu.
  
Także kuchni i sypialni możemy dodać świątecznego posmaku. Fartuszek, rękawica i łapacz proponowane przez Dekorię na pewno poprawią nam humor podczas przygotowywania wigilijnych potraw. Do sypialni wprowadzimy Boże Narodzenie przy pomocy wzorzystych poszewek na poduszki, które skomponowane z gładką pościelą, stworzą niepowtarzalny odświętny zestaw wypoczynkowy.
sobota, 13 grudnia 2008Będziesz potrzebować:

- falista tektura

- ozdoby (cekiny, brokat...)

- klej

- świeczka (typu "tealight")

 

Wykonanie:

1. wycinamy falistą tekturę, tak aby w środku była okrągła dziura na świeczkę

2. nadajemy krawędziom tektury dowolny, fantazyjny kształt

3. dekorujemy tekturę

4. wkładamy świeczkę


Będziesz potrzebować:

- czerwoną tekturę (2 szt.)
- zieloną włóczkę
- brokat
- klej typu Vikol
- naklejki świąteczne
- dziurkacz

Wykonanie:

Na tekturze szkicujemy kształt skarpety i wycinamy go. Taki sam rysujemy na drugiej i też wycinamy. Składamy obie skarpety razem i dziurkaczem robimy otwory, przez które przeciągamy włóczkę. Ozdabiamy skarpetę brokatem i naklejkami. Przed Wigilią zawieszamy skarpetę na kominku i czekamy na Mikołaja z prezentami :) Oczywiście skarpeta może czekać na prezenty w każdym innym miejscu albo być tylko świąteczną ozdobą.


Będziesz potrzebować:

- świeczka

- szyszki, orzechy włoskie, jarzębina

- gałązki choinki

- ozdoby (kokardki, wstążeczki...)

- sztywna tektura

- drut, mocny klej

- złota farbka (najlepiej w spray'u)

 

Wykonanie:

1. wycinamy podstawę świecznika z tektury (kształt koła)

2. wymyślamy kompozycje stroika

3. do szyszek, orzechów, jarzębiny i gałązek choinki doczepiamy druciki

4. malujemy szyszki i orzechy (i czekamy aż przeschną!)

4. następnie przyklejamy świeczke do tektury (na środku)

5. układamy gałązki choinki dookoła świeczki i dyskretnie splatamy je ze sobą za pomocą drucika

6. dołączamy szyszki, orzechy i inne ozdoby

Stawiamy na stole wigilijnym, zapalamy świeczkę i... świąteczny nastrój gwarantowany!

Będziesz potrzebować:

- koraliki

- gruba, mocna nitka

- blok rysunkowy lub techniczny

- nożyczki

- ołówek

 

Wykonanie:

 

Najpierw robimy łańcuch dekoracyjny:

 

1. na grubej nitce (lub cienkim sznureczku) wiążemy supełek i nawlekamy jeden koralik

2. dalej robimy odstęp i kolejny supełek, a za nim koralik

3. i tak...do skutku, aż łańcuch będzie tak długi jak zaplanowaliśmy.

 

Teraz możemy zrobić aniołka:

 

1. na sztywnej kartce narysuj dużego aniołka

2. wytnij go ostrożnie i odrysuj od niego kilka kolejnych aniołków

3. wytnij je wszystkie i przywiąż sznureczek

 

Powstała piękna dekoracja!

Będziesz potrzebować:

- biały blok rysunkowy lub techniczny

- nożyczki

- ołówek

- cyrkiel i linijka

- taśma klejąca lub klej

- nitka

- brokatowe żele

 

Wykonanie:

1. na białym papierze cyrklem kreślimy duże i małe koło

2. wycinamy trójkąt lekko zaokrąglony u spodu (wielkością adekwatny do kółek)

3. wycinamy skrzydełka

4. następnie duże koło przyklejamy do wierzchołka trójkąta

5. na końcu doczepiamy małe koło (na duże) i skrzydełka

6. zdobimy żelem brokatowym kontury aniołka


Będziesz potrzebować:

- białe kartki papieru

- nożyczki, klej

Wykonanie:

1. z dużej kartki papieru (format A4) robimy rulonik

2. z osobnej kartki wycinamy głowę wraz z włoskami aniołka

3. a na końcu dorabiamy skrzydełka

4. następnie wszystko łączymy ze sobą

Śliczne aniołki udekorują stół wigilijny.

 
Będziesz potrzebować:

- patyczki do lodów

- farby

- papier kolorowy;

- nożyczki, klej

- blok techniczny

- zdjęcie

- opcjonalnie: brokat; ozdoby świąteczne

 

Wykonanie:

1. z bloku technicznego wycinamy tył ramki (wielkość dostosowana do zdjęcia i patyczków po lodach)

2. naklejamy zdjęcie na wycięty prostokąt z bloku technicznego

3. można ozdobić zdjęcie światecznym napisem "Wesołych świat"; albo "Ho..ho...ho..."

4. patyczki malujemy farbami i ozdabiamy, np. papierem kolorowym lub brokatem

5. po wyschnieciu kolorowych patyczków - naklejamy je na zdjęcie tworząc ramkę

6. powstał piękny gwiazdkowy prezent!


Będziesz potrzebować:

- rolka po papierze toaletowym

- farby

- kolorowe kartek papieru

- wata

- brokat sypki

- klej

 

Wykonanie:

Czapeczka Mikołaja:

Z kartki papieru wycinamy koło (kształt można odrysować od średniej wielkości miseczki)przecinamy je na pół (wzdłuż średnicy), z powstałego półkola robimy stożek, który sklejamy, tak by tworzył czapkę Mikołaja. Czubek stożka i brzeg smarujemy klejem i obsypujemy brokatem. I pozostawiamy czapeczkę do wyschnięcia.

Mikołaj:

Rolkę po papierze malujemy czerwoną farbką i pozostawiamy do wyschnięcia. Z czerwonego papieru wycinamy rączki (koniecznie w rękawiczkach, bo to zima przecież), z białego twarz Mikołaja (oczy i nos można namalować flamastrem), z czarnego stopy (kształtem przypominające serce albo liść lilii wodnej), a z zielonego choinkę. Wszystko to przyklejamy do rolki po papierze. Na koniec doklejamy piękną siwą brodę z waty i zakładamy Mikołajowi czapeczkę.

I nasz świąteczny przyjaciel gotowy!

poniedziałek, 17 listopada 2008


Bardzo ważne znaczenie miał zawsze świąteczny wystrój mieszkania. Obecnie, we wszystkich domach króluje pięknie przystrojona choinka, bez której trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Aż trudno uwierzyć, że jest to jedna z młodszych tradycji świątecznych. Pierwsze choinki pojawiły się w Polsce w XIX wieku i to głównie w miastach, w domach Niemców i ewangelików pochodzenia niemieckiego. "Obyczajem Prusaków jest zwyczaj w Warszawie - pisał o choince w 1830 roku Łukasz Gołębiowski - upominkiem dla dzieci w wilię: sosienka z orzechami włoskimi, złocistymi jabłuszkami i mnóstwem stoczków".Nieco później, ale także pod wpływem niemieckim, pojawiły się choinki na Pomorzu, na Warmii i Mazurach oraz na Śląsku. Stopniowo zwyczaj ustawiania w domu świątecznego drzewka rozszerzył się na całą Polskę. Jednak w okresie międzywojennym na wsi, a zwłaszcza we wsiach Polski południowej i centralnej, choinka należała do rzadkości.

 

Wcześniej natomiast niż choinki znano w Polsce w okresie Bożego Narodzenia inne zielone przystrojenia. Były to gałązki "zimozielone", a więc świerku, jodły lub sosny, którymi strojono ramy świętych obrazów, ściany, drzwi wejściowe i furtki, przybijano je nawet na wrotach do stodół i obór.
Na ziemi Sądeckiej i na Podgórzu Rzeszowskim przed domem ustawiano ścięte w lesie małe świerczki - symbol szczęścia i urodzaju.

Fenetre6.gif


Inna zielona dekoracja świąteczna była charakterystyczna dla Polski południowej i południowo - zachodniej: Podhala, Pogórza, Śląska Cieszyńskiego, Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej, okolic Jarosławia, Rzeszowa, Lublina i Sandomierza. Nad stołem wigilijnym wieszano tam rozwidlony czubek świerku lub sosny, a później obręcze starych sit owinięte sosnowymi gałązkami albo tarcze uplecione ze słomy, także ozdobione zielenią. Wieszano na nich ciastka domowej roboty, jabłka, orzechy, łańcuchy oraz inne wykonane w domu papierowe ozdoby i koniecznie wycinanki z opłatka oraz duży, barwny, sklejony z opłatków "świat".

Przystrój taki nazywano: podłaźnikiem, połaźnikiem, jutką, wiechą, sadem, rajskim lub bożym drzewkiem. Wierzono, że wisząca pod sufitem podłaźniczka nie tylko pięknie przystraja dom, ale posiada również różne właściwości dobroczynne, że chroni od nieszczęść i chorób, że przynosi dobrobyt, zapewnia zgodę i miłość w rodzinie, a pannom na wydaniu szybkie i udane małżeństwo.
Wizyta kawalera w okresie świątecznym była bowiem traktowana jako przyjście w konkury, zwłaszcza jeśli usiadł pod podłaźniczką i zerwał z niej jabłko lub orzech.
Wyschniętego podłaźnika nigdy nie wyrzucano. Jego pokruszone, drobne cząstki dodawano do karmy zwierzętom albo zakopywano w bruzdach zagonów na urodzaj.

Fenetre3.gif


Ozdoby, które wieszano na podłaźniczkach (orzechy, jabłka, opłatki), zdobiły także pierwsze choinki. Wieszano na nich również własnoręcznie ozdoby z kolorowego papieru, bibuły, wydmuszki jaj, piórka itp. Z czasem zastąpiły je ozdoby, przede wszystkim bombki z dmuchanego szkła (powszechnie obecnie stosowane), ozdoby z mas plastycznych, celofanu i cynfolii oraz elektryczne lampki.

 

Glitter Graphics2009 już za:|2009 już ma: Glitter GraphicsGlitter Graphics Glitter GraphicsGlitter GraphicsGlitter GraphicsGlitter GraphicsGlitter GraphicsGlitter GraphicsGlitter GraphicsGlitter Graphics